Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 11 чоловік

Нормативно-правова база

Дата: 2 червня 2021 о 20:04, Оновлено 2 червня 2021 о 20:46
Автор: Рик Я. В.

Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації роботи груп для дітей старшого дошкільного віку при загальноосвітніх навчальних закладах .https://zakon.rada.gov.ua › v-411729-14

Методичні рекомендації

«Про організацію діяльності груп дітей старшого дошкільного віку

на базі навчальних закладів та інших приміщень»

Групи дітей старшого дошкільного віку створюються та функціонують при навчальних закладах та інших приміщеннях з метою забезпечення виконання вимог Законів України «Про дошкільну освіту» та «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти щодо організації навчально-виховного процесу» у населених пунктах, де відсутні дошкільні навчальні заклади або їх потужність недостатня для задоволення освітніх потреб щодо здобуття дітьми дошкільної освіти. Організаційно-педагогічні умови діяльності таких груп забезпечуються також відповідно до листів Міністерства освіти і науки України:                              від 18. 08 2010 р. № 1/9-570 «Про організацію роботи з дітьми дошкільного віку у 2010/2011 навчальному році», «Про режим роботи дошкільних навчальних закладів» (від 24.01.2007 р. № 1/9-36), від 17.08.2005 р.                          № 612/01/9- 431 та «Про організацію короткотривалого перебування дітей у дошкільних навчальних закладах».

На задоволення освітніх потреб батьків та з урахуванням можливостей закладу групи можуть функціонувати з таких напрямів:

  • загальний розвиток особистості дошкільника певного вікового періоду відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти, Державної базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі»
  • розвитку різного роду здібностей дітей
  • формування шкільної зрілості
  • надання батькам кваліфікованої допомоги з питань розвитку, виховання, навчання дітей та ін.

Діяльність групи регламентується наказом відділу освіти/розпорядчим документом органу місцевого самоврядування і може бути організована як за цілорічним, так і сезонним принципом. Це визначається керівником закладу,  на базі якого вона функціонує, та погоджується з відповідними органами управління освітою і охорони здоров’я, батьками дітей, які уведені до складу групи. Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» у групах за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють, може встановлюватися гнучкий режим роботи, який передбачає організацію різнотривалого, цілодобового перебування дітей, а також чергові групи у вихідні, неробочі та святкові дні. Якщо тривалість роботи групи перевищує 4 години, дітям організовується гаряче харчування.

Кількість робочих днів на тиждень визначається організаторами, проте не може бути меншою, ніж три задля збереження позитивного психоемоційного стану дітей.

Кількість дітей у групах визначається відповідно до нормативів наповнюваності, передбачених у статті 14 Закону України "Про дошкільну освіту".

Прийом дітей до групи здійснює керівник навчального закладу в установленому порядку.

Тривалість роботи групи упродовж дня варто визначати також з урахуванням психофізичних особливостей розвитку дітей дошкільного віку та періодів найвищої дитячої працездатності: з 9.00 (10.00) до 12.00 (13.00) чи з 15.00 (16.00) до 17.00 (18.00). Розпорядок дня розробляється педагогами відповідно до віку дітей і специфіки групи. Якщо графік роботи групи охоплює традиційні для дошкільника години денного сну (13.00 – 15.00), то в цей час організовується спокійна діяльність без надмірного фізичного, емоційного та розумового навантаження.

Життєдіяльність дітей у групах на базі навчальних закладів та інших приміщень організовується з дотриманням належних санітарно-гігієнічних норм і правил за такими ж принципами, як у дошкільних навчальних закладах для задоволення потреб дитини щодо її фізичного, психічного, соціального зростання. Це означає, що за участі дорослих учасників педагогічного процесу кожному малюкові забезпечується можливість для повноцінного розвитку, виховання та навчання через організацію властивих дошкільникові видів діяльності (предметно-практичної, комунікативної) – ігрової, рухової, комунікативно-мовленнєвої, пізнавальної, образотворчої, художньої, праці (Інструктивно-методичні рекомендації Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України від 26.07.2010 р. №1.4/18-3082 «Про організовану і самостійну діяльність дітей у дошкільному навчальному закладі»). Регулюючи різні види діяльності упродовж дня, на початок щоденної зустрічі з дітьми варто насамперед передбачати ті її види та форми, які якнайбільше сприяють налагодженню контактів, концентрації уваги, груповій та колективній взаємодії (ранкові зустрічі, спостереження, спільні ігри, обмін враженнями тощо), а потім – організовані заняття. Під час організації різних форм діяльності дітей використовується методи і прийоми, характерні для освітнього процесу з дітьми дошкільного віку. 

Завдання і зміст діяльності визначається відповідно до віку дітей вимогами Базового компонента дошкільної освіти, Державною базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі та додатковими програмами, затвердженими відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 27.05.2010 р. №1/9-369 «Щодо порядку розроблення програм для дошкільних навчальних закладів». Комплексні додаткові програми, що передбачаються для використання в умовах окремої групи (декількох груп при навчальних закладах району/міста), необхідно подавати до розгляду та схвалення науково-методичною радою обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Зокрема, відповідно до Державної базової програми головне завдання педагога, який працює з дітьми старшого дошкільного віку – забезпечення збалансованої  розумової, соціальної та емоційної зрілості вихованців; розвиток у них організаційних, загально-пізнавальних, конструктивних, мовленнєвих та контрольно-оцінних умінь і навичок; виховання позитивного ставлення до майбутнього шкільного життя.

Планування освітнього процесу у групах дітей дошкільного віку, які функціонують на базі загальноосвітніх навчальних закладів, здійснюється відповідно до листа МОН України від 03.07.2009 р. №1/9-455 «Планування роботи в дошкільних навчальних закладах» з дотриманням тематичного підходу. До створення Національною Академією педагогічних наук України, Інститутом інноваційних технологій та змісту освіти Орієнтира для педагогів та батьків щодо змістового наповнення роботи та очікуваних досягнень в розвитку дітей старшого дошкільного віку пропонуємо використовувати «Орієнтовні теми для реалізації в освітньому процесі з дітьми старшого дошкільного віку при загальноосвітніх навчальних закладах», розроблені методистами обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Кількість тем на рік – 10-12. Тривалість їх реалізації залежить від режиму діяльності групи і складає від 1-2 тижнів до одного місяця. Перші 2 тижні  роботи групи варто присвятити знайомству та налагодженню контактів: дітей та батьків з педагогом, дітей – між собою, ознайомленню дітей та їх батьків – з приміщенням, оснащенням, територією навчального закладу, найближчим природним довкіллям.

Організоване навчання у формі занять проводиться з урахуванням закономірностей щодо працездатності, активності дитячого організму, особливості концентрації уваги, розвитку процесів пам’яті й мислення дітей. Це період у ранкові години від 9.00 до 11.00. З урахуванням специфіки роботи групи заняття можуть відбуватися у ІІ половину дня, проте проводитися  без жорсткої регламентації, заорганізованості, фізичного, емоційного та психічного перевантаження дитячого організму. Кількість і тривалість занять у групах:

  • дітей шостого року життя – 2-3 заняття на день загальною тривалістю 1– 1, 5 години (кожне по 25-30 хвилин);
  • дітей сьомого року життя – 2-3 заняття на день загальною тривалістю 1 – 1, 5 години (кожне по 30-35 хвилин).

У графіку занять, погодженому з методистом (спеціалістом) відповідного відділу освіти, можна фіксувати їх види за лініями розвитку (напр., фізичний, пізнавальний і т. ін.) або змістом основної діяльності (напр., розвиток мовлення, малювання, формування елементарних математичних уявлень). Орієнтовний тижневий розподіл занять може носити тимчасовий характер і коректуватися або змінюватися в процесі діяльності.  

З метою підвищення рівня активності батьків щодо забезпечення належних умов для повноцінного розвитку особистості кожного дошкільника варто провести комплекс заходів з чітко визначеними періодичністю і графіком не рідше 1-2 рази на місяць (тематика додається). До участі в них варто залучати соціальних педагогів, практичних психологів, логопедів, медичних працівників та інших спеціалістів.

Ведення ділової документації педагога здійснюється відповідно до Інструкції про ділову документацію в дошкільних закладах (наказ МОН України від 30.01.98 р. №32)

До здійснення педагогічної діяльності у групах дітей дошкільного віку можуть залучатися вихователі дошкільних навчальних закладів, учителі початкових класів навчальних закладів, на базі яких вони функціонують (при умові проходження навчання на курсах з відповідним спецкурсом). Освітній процес у цих групах можуть здійснювати й інші фізичні особи, які мають ліцензію на право надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти.

Функціональні обов’язки працівників визначаються посадовими інструкціями, розробленими відповідно до типових кваліфікаційних характеристик з урахуванням специфіки роботи групи.

Навантаження вихователів груп визначається відповідно до тижневого педагогічного навантаження та тривалості перебування дітей в групі упродовж дня.

Порядок оплати праці працівників груп короткотривалого перебування дітей здійснюється відповідно до чинної інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.

Безпосереднє керівництво та контроль за роботою групи здійснює дирекція навчального закладу.

Орієнтовні теми

для реалізації в освітньому процесі з дітьми старшого дошкільного віку

при загальноосвітніх навчальних закладах

Вересень

  1. Познайомимось
  2. Школа: приміщення, працівники, поведінка («Як ми тут граємось і вчимося»)
  3. Моя сім’я / родина
  4. Я – хлопчик / дівчинка

5.   Рослини (Квіти нашого краю)

Жовтень

  1. Моє місто (село)/ вулиця
  2. Як ми граємось (Ігри та іграшки для дітей)
  3. Овочі. Фрукти. Гриби
  4. Як працюють дорослі (Осінь / Хліб усьому голова)

5.   Птахи

Листопад

  1. Явища природи / Погода
  2. Сонце. Місяць. Небо. Зірки
  3. Вода. Пісок. Грунт
  4. Транспорт

5.   Одяг та взуття

Грудень

  1. Зима
  2. Свято Миколая. Що означає «бути добрим»
  3. Моя кімната. Меблі. Предмети вжитку
  4. Свійські та дикі тварини
  5. Смачна і поживна їжа

Січень

  1. Різдвяні свята
  2. Хто турбується про хворих
  3. Погода і здоров’я людини
  4. Кому важко зимувати
  5. Знаряддя та інструменти людей різних професій

Лютий

  1. Професії дорослих
  2. Гігієна тіла кожної людини
  3. Побутові прилади та технічні засоби
  4. Традиції у нашій сім’ї
  5. Дружба / Хто з ким дружить

Березень

  1. Будівництво / Житло / У всіх є свій дім…
  2. Земля – наш спільний дім
  3. Повітря. Вода. Вітер. Кругообіг води в природі
  4. Т. Шевченко – український поет / Видатні люди нашого краю
  5. Карпати

Квітень

  1. Праця дорослих навесні / Як розмножуються рослини
  2. Ліс. Дерева
  3. Звичаї українців
  4. Великдень / Писанки
  5. У нас гостюють герої казок

Травень

  1. Свято Матері
  2. Комахи
  3. Безпека / Пожежа
  4. Я живу в Україні. Права та свободи дітей в Україні
  5. Кого я люблю

Теми занять

з батьками  групи дітей старшого дошкільного віку при ЗНЗ

  1. Знайомство. Встановлення правил спілкування: педагоги-батьки-діти
  2. Як ми будемо дбати про розвиток (готовність до школи) дітей

     (Соціально-педагогічна роль батьків у розвитку та вихованні дітей)

  1. Харчування для дитячого здоров’я: що це значить та як дорослі можуть дбати про нього.
  2. Як розвиваються старші дошкільники та як дорослі мають турбуватися про це
  3. Фізичний розвиток дітей та його значення для успішного навчання
  4. Безпека життя старшого дошкільника: як дорослим турбуватися про це. Які навички особистої безпеки важливо сформувати у дітей
  5. Основні потреби дитини старшого дошкільного віку та можливості їх реалізації в умовах сім’ї
  6. Що та як впливає на характер Вашої дитини?
  7. Про що з найближчого оточення варто розповісти  дітям та де можна побувати у вихідний день. 
  8. Як навчати (вправляти) дітей морально поводитися у звичних та нових умовах життя
  9. Як та чим дорослі можуть допомагати дітям старшого дошкільного віку
  10. Які справи можуть виконувати спільно дорослі та діти
  11. Які відповідальності може мати старший дошкільник
  12. Оцінка та самооцінка у вихованні дітей. Заохочення та покарання як методи виховання
  13. Як дорослі можуть навчати дітей розповідати (вивчати напам’ять, переказувати)
  14. Як ми знайомимо дітей з природою /формуємо позитивне ставлення до природи
  15. Як навчати дітей розмірковувати
  16. Як навчати дітей читати та цікавитися читанням.
  17. Чому деякі діти стають дратівливими?
  18. Телевізор і книга: що важливіше та як використовувати для розвитку дитини?
  19. Розклад діяльності першокласника
  20. Свята року (Відзначення свят у сім’ї)
  21. Усна народна творчість для дітей
  22. Казка у день народження дитини
  23. Спілкування з дітьми: що значить слухати та чути дитину
  24. Почуття батьків: як з ними бути
  25. Діти люблять, щоб з ними гралися рідні…
  26. Індивідуальне особисте місце дитини – передумова виховання самостійності
  27. Як дорослі можуть розвивати здібності дітей
  28.  Які проблеми може мати першокласник на початку навчання у школі та як дорослі можуть допомагати їх розв’язувати

    Орієнтовний розклад занять на тиждень

    Понеділок

    1. Навчально-мовленнєва діяльність / Художня література
    2. Образотворча діяльність / Художня праця
    3. Музична діяльність  

    Вівторок

    1. Математика
    2. Ознайомлення з навколишнім
    3. Фізична культура (на прогулянці)

    Середа

    1. Навчально-мовленнєва діяльність  / Художня література
    2. Музична діяльність  
    3. Ознайомлення з природою

    Четвер

    1. Ознайомлення з навколишнім
    2. Математика /Підготовка руки до письма

         3.  Фізична культура (на прогулянці)

    П’ятниця

    1. Навчально-мовленнєва діяльність  / Художня література
    2. Образотворча діяльність / Художня праця
    3. Ознайомлення з природою (на прогулянці)

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.